Site Yönetiminde Karar Yeter Sayısı

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Blog

Site Yönetiminde Karar Yeter Sayısı

Toplu yaşam alanlarında bir toplantıya dahi katıldıysanız mutlaka duymuşsunuzdur "karar yeter sayısına ulaşıldı” cümlesini. Ne kadar soğuk ve resmi geliyor kulağa. Biz toplumca resmiyete çok gelemeyen bir yapıya sahibiz. Ama haklarımız korunsun, ihlal edenler cezalandırılsın isteriz bir yandan da. Her şeyi aynı anda beklemekte toplum genetiğimizden olsa gerek.

2017-07-20 23:23:50

Toplu yaşam alanlarında bir toplantıya dahi katıldıysanız mutlaka duymuşsunuzdur "karar yeter sayısına ulaşıldı” cümlesini. Ne kadar soğuk ve resmi geliyor kulağa.

Biz toplumca resmiyete çok gelemeyen bir yapıya sahibiz. Ama haklarımız korunsun, ihlal edenler cezalandırılsın isteriz bir yandan da. Her şeyi aynı anda beklemekte toplum genetiğimizden olsa gerek.

Yaşam alanlarımızın hem metrekare olarak büyümesi hem de ortak kullanım alanlarımızın artmasıyla apartman ya da site yönetimi toplantılarında karar yeter sayısı gibi hukuki terimler daha bir önem kazandı. Eskiden bina yöneticisi seçtiğimiz kişi şu gün şu saatte toplantı var diye bir yazı asardı bina duvarına katılım beklerdi. Katılımcı sayısına bakılmaksızın olanlarla bu karar alındı der uygulamaya geçilirdi. Konu hakkında fikri olmayan toplantıya katılmamış kişiler bir grup oluşturup ödenecek tutara ya da yapılacak işe muhalefet olurlardı. Bu durumu sanırım yaşamayan yoktur.

Site yönetiminde karar yeter sayısı bu gibi durumların yaşanmaması ya da yaşanması durumunun çözümleri hakkında bize bilgi verir. Karar yeter sayısı alınacak kararın özelliğine bağlı olarak farklı tipleri kapsamaktadır. 

Örneğin karar yeter sayısı kat sahiplerinin sayıca çoğunluğu olacaktır kuralı yönetime belirlenebilir. Bunu gerektiren durumlar kat mülkiyeti kanunda da ayrıca belirtilmiştir. Kat sahiplerinin oy birliğinin sağlanmasını gerektiren durumlarda oluşabilir. Oy birliği bildiğiniz üzere tüm kat sahiplerinin onay vermesi demektir. Mesken olarak kayıtlı konutun bir kısmında ya da tamamında yasaların izni dahilinde açılması öngörülen bir işletme açılması durumu oy birliği gerektiren bir durumdur. Yine aynı şekilde herkesin eşit hakka sahip olduğu ortak kullanım alanlarından alan çatı, dış cephe gibi alanlara reklam ya da tabela gibi giydirmeler yapılması da oy birliği gerektirir.

Sitenizde yapmayı planladığınız yönetimsel değişiklikler için 4/5 oy çoğunluğu istenir. Yönetim planı değişikliği bunu gerektirirken yönetici değişikliği sayı ya da arsa payına bağlı olarak yeter sayısı kabul edilebilir.

Yasal sınırlar ve zorunluluklar bulunsa da sizin adınıza bu sorumlulukların tamamını yapan bir profesyonel site yönetimi firmasının varlığından haberdar olmanızda fayda var. Bodrum site yönetimi olarak szileri bu süreçlerin zahmetinden kurtarmak için buradayız.